River’s Sport Had Its Great Party With Rodolfo D’Onofrio and Jorge Brito, and Amadeo Carrizo and Fernando Cavenaghi as special guests, the Club lived an amazing moment of appreciation to its amateur sportpersons.

  • Share

Asi it happens every year, the Physical Department at River recognized those who defend the red and white jersey day after day with effort and love for the club in different disciplines and local activities.

At the Sport Party, with Rodolfo D’Onofrio and Jorge Brito, River’s 1st Vice-President, the Club awarded its athletes in the categories of Sport Revelation, Best Sportperson and River Plate Value, an award named after Fernando Cavenaghi, who was a special guest together with Honorary President Amadeo Carrizo.

First, D’Onofrio and Brito acknowledged the sportpersons for their effort and highlighted how proud they are to wear River’s jersey in any sport. Then, Horacio Caffaro, outgoing head of the Physical Department, gave an emotional speech where he thanked all those who supported him during his four year term and highlighted the growth and sport achievments in these years.

During the event that was held in the Microstadium, all 22 disciplines representatives showed their skills and then were called to receive their awards.

The great winners of the night were skater Ivana Nouet (Best Sportperson), handball player Adrián Portela (River Plate Value), and rythmic gymnastics representative Valentina Moreno (Sport Revelation).

Nouet, who skates in the gymnasiums of the Monumental since she was 5 years old and currently teaches at the Club’s school, won fourth place at the World Championship in China. Portela, who also defends River’s jersey from his childhood, is current Captain of the League of Honour and became River’s example, and contributes with his experience from other World Cups and Olimpic Games with the national team. Moreno is one of the greatest promises of the young gymnasts team of the institution.

The sportpersons awarded that evening were:

2017 Sport Revelation

Marcelo Infrán, CHESS

Luz González, TRACK AND FIELD

Facundo Marino, BOWLS

Gaston Elsegaray, BASKETBALL

Paloma Bonilla, ARTISTIC GYMNASTICS

Valentina Moreno, RYTHMIC GYMNASTICS

Natalia Cabo, WOMEN’S HANDBALL

Fabrizio Casanova, MEN’S HANDBALL

Agostina Ayala, GRASS HOCKEY

Agustín Azza, ROLLER HOCKEY

Martín Vertabetian, KARATE

Juan Bautista Carrocia, SWIMMING

Agostina Giampieri, ARTISTIC ROLLER SKATING

Federico Manuel Rodríguez, PADDLEBALL

Tomás Riguera, TAEKWONDO

Rocío Merlo, TENNIS

Ramón Beloqui, TABLE TENNIS

Sebastián Barral, MEN’S VOLLEYBALL

Agustina Olivera, WOMEN’S VOLLEYBALL

Nicolás Lavezzo, WATER POLO

Jesús Merlos, ADAPTED SPORTS

Tiziano Garabato, SOCCER SCHOOL

 

2017 River Plate Value

Andrés Vldmar, CHESS

Federico Hilchenbach, TRACK AND FIELD

Jorge Outeda, BOWLS

Maximiliano Pellegrino, BASKETBALL

Milagros Sisco Casal, ARTISTIC GYMNASTICS

Antonella Damiami, RYTHMIC GYMNASTICS

Camila Bataglia, WOMEN’S HANDBALL

Adrián Portela, MEN’S HANDBALL

Mercedes Díaz Morais, GRASS HOCKEY

Francisco Cambrusano, ROLLER HOCKEY

Gustavo Hachur, KARATE

Fiamma Peroni, SWIMMING

Agustina Figuera, ARTISTIC ROLLER SKATING

Jorge Fernández, PADDLEBALL

Matías Ávalos, TAEKWONDO

Gabriela Díaz, TENNIS

Samantha Trujillo, TABLE TENNIS

Santiago Díaz Bolli, MEN’S VOLLEYBALL

Daniela Ciampo, WOMEN’S VOLLEYBALL

Marcelo Mochetti, WATER POLO

Jazmín Sallis, ADAPTED SPORTS

Federico Barbante, SOCCER SCHOOL

 

Winners of Best Sportperson Category

CHESS: Mariano Piñeyro - Carlos Alberto Galagovsky - Martín de la Cruz

TRACK AND FIELD: Tomás Sayar - Franco Simonazzi - Juan Ignacio Giménez Ríos

BOWLS: Osvaldo Fronzo - Fernando Marino - Carlos Ruiz Díaz

BASKETBALL: Axel Ferrer - Juan Pablo Noseda - Octavio Maretto

ARTISTIC GYMNASTICS: Manuela Sierra - Mía Mainardi - Manuela Bonora

RYTHMIC GYMNASTICS: Lara Granero - Valentina Higa - Candela Urso

WOMEN’S HANDBALL: Chiara Ciurca - Delfina Ojea - Camila Pedernera

MEN’S HANDBALL: Tomás Gallardo - Santiago Giovagnola - Matías Lima

GRASS HOCKEY: Mercedes Díaz Moraiz - Luciana Molina - Sofía Darnay

ROLLER HOCKEY: Facundo Guzmán Alanis - Gerónimo Novach - Lucas Pérez Roldán

KARATE: Martín Vartabetian - Gustavo Hachur - Sara Shiroko Shirai

SWIMMING: Belén Lahoz - Jennifer Oliveira López - Gonzalo Garay Manginelli

ARTISTIC ROLLER SKATING: Guadalupe Blandino - Julieta Estévez - Ivana Nouet

PADDLEBALL: Federico Stofel - Federico Savoca - Franco Góngora

TAEKWONDO: Gonzalo Blanco - Haran David - Gastón Avalos

TENNIS: María Fariña - Federico Aguilar - Joaquín Aguilar

TABLE TENNIS: Nicolás Galvano - Naomi Iwasa - Horacio Cifuentes

MEN’S VOLLEYBALL: Manuel Tamburi - Dante Cuenca - Gastón Fernández

WOMEN’S VOLLEYBALL: Melina Marceca - Julieta Alexandre - Martina Guastavino

WATER POLO: Tomaás Pannitto - Tomás Manocchio - Stefano Baldoni

ADAPTED SPORTS: Marcelo Panizza - Iñaki Basiloff - Diana Valentini

SOCCER SCHOOL: Nicolás Santamaría - Leandro Ávila - Martín Marzoa

 

Photo gallery

Related news

04/12/2016 River’s Sports Celebrate